Kominy-Wiki

Smog

Pochodzenie słowa smog wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Do niedawna czytaliśmy o tym lub oglądaliśmy w zagranicznych filmach. Smog był kojarzony z wielkimi amerykańskimi miastami, gdzie tysiące samochodów wyrzucało do atmosfery spaliny.

Niestety smog zagościł również w Polsce i to nie tylko w dużych miastach. Zimą, gdy w każdym domu potrzebne jest ciepło do ogrzewania, nawet niewielkie osiedla na obrzeżach miast i wsi mogą być narażone na to zjawisko. Wszystko zależy od rodzaju paliwa używanego przez mieszkańców i sposobu jego spalania. Największe problemy są przy paliwie stałym spalanym w kotłach starego typu, gdzie przy niedoborze tlenu paliwo spala się tyko częściowo emitując ogromne ilości dymu do atmosfery. Kilka domów jednorodzinnych funkcjonujących w ten sposób wyrzuca do atmosfery więcej zanieczyszczeń, niż duży zakład przemysłowy, gdzie stosowane są urządzenia odpylające.

Najważniejszym czynnikiem, który może pomóc w walce ze smogiem jest społeczna świadomość szkodliwości smogu dla człowieka, zwłaszcza dzieci. Jeżeli każdy z nas będzie się starał ograniczyć emisję zanieczyszczeń, wówczas na poprawę jakości powietrza nie trzeba będzie długo czekać.

Więcej informacji

Masz pytania, uwagi lub sugestie dotyczące zamieszczonych treści?
Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

Formularz kontaktowy