Kominy-Wiki

Dlaczego występują przebarwienia w okolicy komina ze stali nierdzewnej?

W niektórych przypadkach może dojść do zmatowienia komina ze stali nierdzewnej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy gorące spaliny (temperatura zwykle> 250 ° C) są wdmuchiwane przez wiatr do zewnętrznej powłoki. Powierzchniowe przebarwienia zwykle nie mają wpływu na jego odporność.

Odbarwienia występujące po pożarze sadzy bardzo często można przypisać wysokiej temperaturze, która jest odpowiedzialna za zużycie stali nierdzewnej, a zatem w większości przypadków należy założyć, że może wystąpić korozja.

Jak usunąć matowy kolor?

Ponieważ kolory matowe są przeważnie tylko przebarwieniami powierzchni, zwykle można je łatwo usunąć. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego środka do czyszczenia szkła.

Jakie rodzaje drewna są odpowiednie jako paliwo?

Oto lista wszystkich paliw (BlmSchV), które wolno stosować w małym obiekcie energetycznego spalania. Poniższa lista przedstawia rodzaje drewna dozwolonego do spalania w gospodarstwach domowych.

Ponadto należy przestrzegać informacji dostarczonych przez producenta urządzeń grzewczych dotyczących odpowiednich paliw.

Paliwa drzewne zatwierdzone do spalania w gospodarstwach domowych są (§ 3 ust. 1 1 BImSchV):

- węgiel z grilla, brykiety z węgla drzewnego z rusztu zgodnie z DIN EN 1860, wydanie z września 2005 r.,

- nieobrobione drewno guzowate, w tym kora przylegająca, na przykład w postaci kłód, zrębków, a także chrustu i szyszek,

- niepoddane obróbce drewno naturalne, na przykład w postaci trocin, wiórów, pyłu lub kory szlifierskiej ²,

- tłoczenia naturalnego drewna w postaci brykietu drzewnego zgodnie z DIN 51731, wydanie z października 1996 r., Lub w postaci pelletu drzewnego zgodnie z wymogami paliwowo-technicznymi programu certyfikacji DINplus "pellety drzewne do stosowania w małych kominkach zgodnie z DIN 51731-HP 5 ", wydanie z sierpnia 2007 r. Lub inne zrębki z naturalnego drewna o równoważnej jakości.

² Paliwo to może być wykorzystywane wyłącznie przez firmy zajmujące się przetwarzaniem drewna tam, gdzie są to odpady.

Co należy wziąć pod uwagę w przypadku domów niskoenergetycznych?

Domy energooszczędne i pasywne muszą spełniać podwyższone wymagania dotyczące szczelności budynku, dlatego wybór odpowiedniego kominka i układu wydechowego ma duże znaczenie.

Przede wszystkim należy zadbać o stosowanie systemów przetestowanych pod kątem pracy niezależnej od pomieszczenia i powietrza, ponieważ kominki zależne od pomieszczenia i powietrza mogą z jednej strony prowadzić do niechcianego chłodzenia przestrzeni mieszkalnej jako wynik zastosowania powietrza w pomieszczeniu, a z drugiej strony może się zdarzyć, że taki system, ze względu na gęstą powłokę budynku nie działa. Ponieważ tylko niewielka ilość świeżego powietrza może przepływać przez bardzo niski współczynnik wymiany powietrza, a zatem bezpieczna eksploatacja kominka nie jest gwarantowana.

Przepisy ochrony środowiska / regulacja dot.drobnego pyłu

Pierwsze niemieckie federalne rozporządzenie w sprawie kontroli immisji, które obowiązuje od 22.03.2010 w Niemczech (1. BimSchV), ustala graniczne wartości emisji zanieczyszczeń z małych i średnich obiektów energetycznego spalania.

W szczególności wartości dopuszczalne dla pyłu i tlenku węgla dla nowych kominków na paliwama stałe (drewno itp.) Zostały znacznie zaostrzone. Od 01.01.2015 r. Mogą być zainstalowane tylko pojedyncze kominki (np. Piece), które spełniają wymogi etapu

2 1. BimSchV. To samo dotyczy centralnych pieców na paliwo stałe (np. Ogrzewanie drewnem). Nowo skonstruowane kominki na drewno opałowe muszą spełniać te ograniczenia od 01.01.2017.

Ponadto określono warunki odprowadzania, które określają wymagania dotyczące położenia wylotu komina. Więcej: Jaka powinna być wysokość komina?

 

Jakie materiały mogą być stosowane w układach odprowadzania spalin?

W przypadku układów spalinowych można stosować szeroką gamę materiałów. Oprócz klasycznych elementów do konstrukcji jednościennych, dostępne są również nowoczesne układy wydechowe z podwójną ścianą lub z potrójną ścianą. Składa się zwykle z wewnętrznej rury ze stali nierdzewnej lub ceramiki i warstwy izolacyjnej, która przeciwdziała silnemu chłodzeniu spalin, oraz zewnętrznej powłoce wykonanej ze stali nierdzewnej (klasyczny komin ze stali nierdzewnej), lekkiego betonu lub różnych zatwierdzonych materiałów przeciwpożarowych do lekkich wałów (np. krzemian wapnia, wermikulit, gazobeton).

Masz pytania, uwagi lub sugestie dotyczące zamieszczonych treści?
Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

Formularz kontaktowy