Kominy-Wiki

Jaka powinna być odległość komina lub czopucha od elementów palnych?

Odległość do elementów palnych podana jest w odpowiedniej deklaracji właściwości użytkowych (DoP) komina lub łącznika. Z reguły instalacja wentylacji z tyłu jest zalecana.

Jeżeli istnieje czopuch i nie ma informacji producenta, należy zachować odległość zgodnie z przepisami (FeuV). Jest to w większości krajów 40 cm, ale mogą wystąpić odchylenia specyficzne dla danego kraju, których należy przestrzegać.

Co to jest "wysokość skuteczna"?

Wysokość skuteczna to obszar pomiędzy wlotem rury dymowej a górą komina.

Jeśli w strukturze występuje przesunięcie, jest to określane jako tak zwana "rozszerzona długość".

Czy można zmniejszyć odległość do elementów palnych?

Odległość do elementów palnych może zostać zmniejszona, jeżeli np. pojedynczy ścienny kanał dymowy jest izolowany niepalnym materiałem 2 cm, np. wełna mineralna A1 zgodnie z DIN 4102, wówczas odległość według reguły może zostać zmniejszona do 10 cm.

Jednakże ta możliwość nie powinna być koniecznie stosowana w salonach, ponieważ może prowadzić do zwiększonego obciążenia powietrzem oddechowym przez włókna z materiału izolacyjnego, jeśli nie są one wystarczająco zakryte.

W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się sprawdzone, dwuścienne kanały ze stali nierdzewnej. Są one testowane pod kątem takich zastosowań i zwykle wymagają odległości od 10 cm do 20 cm od łatwopalnych komponentów.

Gdzie i w jakich odstępach czasu należy montować uchwyty ścienne?

Uchwyty ścienne należy umieszczać w pobliżu złącza rurowego, ponieważ istnieje największe ryzyko odchylenia i odsunięcia od połączenia.

Zaleca się również, aby wspornik ścienny został umieszczony zaraz po połączeniu trójnika, ponieważ występujące tutaj siły wiatru można przenosić bezpośrednio na element połączeniowy i połączenie kominowe kominka, co może doprowadzić do uszkodzenia.

Odległości między wspornikami ściennymi lub wymaganymi wspornikami pośrednimi należy pobrać z dokumentacji technicznej producenta systemu.

Jaki wysoki może być komin? Czy jest minimalna wysokość?

Minimalna wysokość wylotu komina jest określona prawnie (1. BimSchV). Uwzględniono wydajność kominka, otoczenie (sąsiednie domy) i nachylenie dachu. Ponadto należy wziąć pod uwagę lokalizację komina (na dachu lub kalenicy) i paliwo kominka.

Różnica w nachyleniu dachu:

<20 ° pitch: Co najmniej 100 cm nad dachem (pod kątem prostym do powierzchni dachu) W pobliżu grzbietu? Następnie co najmniej 40 cm powyżej

> Rozstaw 20 °: co najmniej 40 cm powyżej grzbietu

lub pozioma odległość od dachu co najmniej 2,3 m

Okna, drzwi i otwory wentylacyjne:

Górna część komina powinna wynosić co najmniej 100 cm lub min. 15 m od górnej krawędzi okna do 50 KW. Za każde dodatkowe 50 kW całkowitej mocy grzewczej obwód zwiększa się o 2 m, do maksymalnej odległości 40 m.

Zakłady przemysłowe o mocy cieplnej od 1 MW do 10 MW:

Odstępstwo od ust. 1, wysokość otworu wylotowego dla instalacji opalanych gazem i olejem o nominalnej mocy cieplnej od 1 megawata do 10 megawatów przekracza najwyższą krawędź grzbietu dachu o co najmniej 3 m i będzie wynosić co najmniej 10 m powyżej poziom ziemi.

Przy nachyleniu dachu mniejszym niż 20 stopni wysokość otworu wylotowego musi być związana z fikcyjnym grzbietem dachu, którego wysokość należy obliczyć na podstawie nachylenia dachu wynoszącego 20 stopni. Zdanie 1 nie. 1 nie ma zastosowania do obiektów energetycznego spalania w zakładach obróbki plastycznej na gorąco, o ile stosowane są wentylatory deflektorowe.

Szczególny przypadek:

Dachy z parapetem:

Ocenę przeprowadza się zgodnie z rozporządzeniem przeciwpożarowym (FeuV) poszczególnych landów. O ile nie określono inaczej:

Przynajmniej 1 m nad parapetem lub co najmniej 1,5 m od niego

Uwaga! Jeżeli balustrada jest większa niż 50 cm i zamknięta ze wszystkich stron, należy zapobiec niebezpiecznemu gromadzeniu się spalin!

Maksymalna wysokość komina zależy od rodzaju kominka i zewnętrznych wymiarów komina. Wszystkie wspólne wymiary i jednostki można znaleźć w odpowiednich tabelach i deklaracji właściwości użytkowych.

Układ wydechowy wykonany z metalu (na przykład komin ze stali nierdzewnej) uważa się za wolnostojący, jeżeli

- odległość do domu przekracza 1 m,
- wysokość swobodna nad górnym bocznym wspornikiem wynosi ponad 3 m lub
- odległość między dwoma bocznymi wspornikami jest większa niż 4 m.

Komin może być swobodnie stojący nad dachem, o ile pozwala na to producent. Dokładne dane znajdują się w Deklaracji właściwości użytkowych (DoP) odpowiedniego układu wydechowego.

Masz pytania, uwagi lub sugestie dotyczące zamieszczonych treści?
Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

Formularz kontaktowy