Renowacja komina
Renowacja komina polega najczęściej na umieszczeniu wewnątrz starego, murowanego komina wkładu z blachy stalowej nierdzewnej lub kwasoodpornej. Renowację przeprowadzamy zwykle w sytuacji, gdy zmianie ulega rodzaj kotła podłączonego do komina. Kominy murowane doskonale sprawdzały się przy urządzeniach na paliwo stałe. Praca w podciśnieniu i duża akumulacja ciepła gwarantowały prawidłowe parametry ciągu kominowego.
Przy zmianie kotła stałopalnego na nowy kocioł gazowy, który pracuje w nadciśnieniu, konieczna jest również zmiana przewodu spalinowego.
Technicznie renowacja odbywa się zwykle przez wsunięcie od góry, element po elemencie, wkładu stalowego do wnętrza starego komina murowanego. Specjalne kształtki (kolana renowacyjne, rury z uchwytami do lin itp.) ułatwiają proces renowacji.
Czasami zdarza się, że przewód kominowy wewnątrz ma zbyt wiele nierówności, aby umieścić w nim sztywną, stalową rurę. Przy niewielkich nierównościach rozwiązaniem może być frezowanie, czyli wyrównanie przekroju na całej długości komina przy użyciu specjalnego narzędzia. Przy zbyt dużych nierównościach lub w sytuacjach, gdy przewód kominowy ma załamania, jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie wewnątrz komina elastycznego przewodu stalowego, tzw. Flexa.