Kominy-Wiki

Renowacja komina

Renowacja komina polega najczęściej na umieszczeniu wewnątrz starego, murowanego komina wkładu z blachy stalowej nierdzewnej lub kwasoodpornej. Renowację przeprowadzamy zwykle w sytuacji, gdy zmianie ulega rodzaj kotła podłączonego do komina. Kominy murowane doskonale sprawdzały się przy urządzeniach na paliwo stałe. Praca w podciśnieniu i duża akumulacja ciepła gwarantowały prawidłowe parametry ciągu kominowego.

Przy zmianie kotła stałopalnego na nowy kocioł gazowy, który pracuje w nadciśnieniu, konieczna jest również zmiana przewodu spalinowego.

Technicznie renowacja odbywa się zwykle przez wsunięcie od góry, element po elemencie, wkładu stalowego do wnętrza starego komina murowanego. Specjalne kształtki (kolana renowacyjne, rury z uchwytami do lin itp.) ułatwiają proces renowacji.

Czasami zdarza się, że przewód kominowy wewnątrz ma zbyt wiele nierówności, aby umieścić w nim sztywną, stalową rurę. Przy niewielkich nierównościach rozwiązaniem może być frezowanie, czyli wyrównanie przekroju na całej długości komina przy użyciu specjalnego narzędzia. Przy zbyt dużych nierównościach lub w sytuacjach, gdy przewód kominowy ma załamania, jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie wewnątrz komina elastycznego przewodu stalowego, tzw. Flexa.

Masz pytania, uwagi lub sugestie dotyczące zamieszczonych treści?
Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

Formularz kontaktowy