Kominy-Wiki

Ciąg kominowy | Cug kominowy

Poprawne funkcjonowanie komina przeznaczonego dla tradycyjnych urządzeń grzewczych np.: piec kominkowy, kominek lub kocioł grzewczy z otwartą komorą spalania, zależy od podciśnienia panującego w przewodzie kominowym,  tak zwanego ciągu kominowego. Ciąg kominowy jest wynikiem różnicy gęstosci ciepłego powietrza wewnątrz przewodu komionowego a gęstością zimnego powietrza na zwenątrz budynku. Różnica temperatur a co za tym idzie gęstości gazów, wywołujwe ruch gazów spalinowych (dymów), unoszenie od dołu komina, w kierunku jego wylotu. W zależności od wysokości i średnicy komina, a także od różnicy temperatur i gęstości między spalinami a temperaturą powietrza atmosferycznego, ciąg kominowy będzie silniejszy lub słabszy. W celu optymalizacji ciągu kominowego dokonuje się doboru odpowiednij średnicy oraz wysokości komiona.

Regulacja ciągu kominowego przy pomocy regulatora ciągu.

Zbyt duży cug w kominie do którego podłączony został kominek lub piec wolnostojący można regulować za pomocą regulatora ciągu. Regulator jest montowany w okapie kominka na odcinku czopucha, w wyczystce komina lub samym kominie. Słaby ciąg w kominie powoduje cofanie się spalin tzw. "ciąg wsteczny" lub "cofka kominowa".

 

W systemie kominowym może wystąpić ciąg wsteczny, który będzie odpowiadał za prawidłową pracę urządzenia do którego zaostał podłączony. Przykładem takim jest komin powietrzno-dymowy Jeremias SET-ETN, z którego dym oraz powietrze zostaje doprowadzone jednoczesnie.

Masz pytania, uwagi lub sugestie dotyczące zamieszczonych treści?
Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

Formularz kontaktowy