Wlot przewodu wentylacyjnego
Każdy przewód wentylacyjny ma swój początek i koniec. Wlot jest początkiem przewodu wentylacyjnego, ponieważ to właśnie kierunek przepływu powietrza określa, gdzie przewód ma początek, a gdzie koniec.
W praktyce rzadko stosuje się otwarte „gołe” wloty przewodów wentylacyjnych. Zależnie od funkcji, jaką pełnią, na początku przewodu mogą być zamontowane różne akcesoria. Do najczęściej stosowanych należą kratki wentylacyjne, które poprawiają estetykę i funkcjonalność wnętrza, umożliwiając regulację przepływu powietrza. Anemostaty, z kolei, precyzyjnie kierują strumieniem powietrza, zapewniając optymalne rozłożenie w pomieszczeniu.
Wywiewniki ścienne i sufitowe są używane do efektywnego usuwania zanieczyszczonego powietrza z różnych obszarów budynku, natomiast zawory wywiewne pozwalają na regulację intensywności przepływu powietrza w zależności od potrzeb wentylacyjnych. W przypadku zastosowań przemysłowych, wloty mogą być wyposażone w osiatkowane króćce, ssawki, okapy lub digestoria, które są dostosowane do specyficznych warunków i wymagań intensywnego użytkowania. Każde z tych rozwiązań ma na celu poprawę efektywności wentylacji i komfortu użytkowników poprzez optymalizację przepływu powietrza w systemie wentylacyjnym.